Říjen 2014

Bubliny v českém fotbale

30. října 2014 v 10:16 | LLF
To, že se Daniel Křetínský (majitel fotbalového klubu Sparta) snaží ovlivnit fotbalové funkcionáře, rozhodčí i veřejnost, je známé již od dob "aféry" tzv. křetínského tašky. Tenkrát byl veřejnosti nebo tedy alespoň těm, co moc nechtějí přemýšlet a rádi se utápí v obskurních teoriích, naservírován příběh o jakémsi záhadném muži, jenž mohl nebo dokonce uplatil někoho za něco a že všechno je někým řízeno a že jsou za tím nějaké vyšší zájmy a vlastně je to celé komplot proti Spartě.
Využívání mediálního mainstreamu k ovlivňování mas je známou fintou všech mocipánů. Mediální výstupy pak vedou ve své podstatě k závěrům: "na každém šprochu pravdy trochu".
Systém vyvolání bubliny, je také popsán v mnoha odborných publikací o virálním matrketingu. Stačí mít jen nápad a pokud máte navíc dostatek bublifuku (peněz, známých novinářů, vlastních médií apod.) je úspěch zajištěn. Bublina se pak sama začne plnit a když jde do tuhého (bublina by mohla prasknout) doplní se speciální bublifuková tekutinu (taška se záhadnými dokumenty). Co na tom, že jde jen o obyčejný "Jar na nádobí" a že bublina stejně dlouho nevydrží. Za půl roku na to stejně všichni zapomenou. A možná se objeví i jiná možnost, jak zase bublinu přifouknout. Metoda je to skvělá a já osobně mám vždycky radost, jak se její účinnost potvrzuje. Dělám přece jen nějaký čas reklamu a soudě dle internetových diskuzí a debat nejen v hospodách, je chování cílové skupiny "fanoušek fotbalu" standardní a funguje dle předem naplánovaného scénáře.
Proto jsem se také musel skutečně nahlas smát, když mi moje asistentka poslala ve středu kopii tiskové zprávy Viktore Plzeň, jež reaguje na bublinu v deníku Sport a na internetovém portálu iSport.cz po ligovém zápase s Mladou Boleslaví 19. řjna 2014. Obě média spekulují o tom, že se "něco stalo", nebyl odpískán ofsajd, penalta a kdo že prý, za tím vším asi stojí. Ani tak zkušení pánové z vedení Viktorie Plzeň jako pan Paclík a Šádek zřejmě nevydrželi ten mediální tlak a museli reagovat. Po pravdě, jsem se jim divil. Zásadou č.1 totiž je, na žádné takové vypouštěné bubliny ihned mediálně nereagovat. Vyplatí se to.
A ejhle. Ono to netrvalo ani dva dni. Sparta hrála v Bratislavě evropskou ligu.
Kromě toho, že v první polovině zápasu se Spartě vůbec nedařilo, a druhý poločas vstřelila první branku také (jaká záhada) z ofsajdu, stalo se něco, co možná vypovídá o tom, co je za celým tím cirkusem zvaným SPARTA. Fanoušci povzbuzeni zřejmě elixírem duchovního potenciálu Daniela Křetínského, přelezli zábrany a napadli nic netušící diváky na tribuně Slovanu Bratislava. Co dodat. Najde se určitě i mnoho "skalních" i "neskalních" příznivců onoho klubu s velkým S, co budou operovat pojmy jako "to nejsou naši fanoušci" nebo "to bylo pár chuligánů a ne příznivců Sparty" nebo třeba "Proč se rvou? Protože Sparta!". Ano, dámy a pánové, protože Sparta. Sparta a pan Křetínský, Sparta a bussines, Sparta a idee, Sparta a bubliny mediální skupiny Křetínský - Tkáč. Nyní za své bubliny sklízí ovoce a stejně jako letošní víno, nebude vůbec sladké.
LLF

Zpráva ze slovenského tisku:
Asi 50 ludi zo sektoru Sparty sa postupne pretlacilo na tribunu B, kde napadli miestnych jadierkarov a ludi s detmi. Ludia utekali vsetkymi smermi, vela z nich aj na plochu...

Zpráva z českého tisku:
Praha - Majitel fotbalové Sparty Daniel Křetínský policii nikdy žádné důkazy nepředal, alespoň to prohlásil šéf protikorupční policie Tomáš Martinec. Peltovi si prý pouze postěžoval na pocit, že dochází ke stále tendenčnějšímu řízení utkání ve fotbalové lize. Podle Martince policie sice provádí úkony trestního řízení "ve vztahu k aktivitám ve fotbale", nicméně prý jde pouze o zjištění samotné policie nebo o podněty z fotbalové asociace.
"Do dnešní doby nemáme na základě jeho (Křetínského) tvrzení žádné konkrétní důkazy," uvedl Martinec. Křetínský v polovině září předal předsedovi FAČR Miroslavu Peltovi informace, které údajně poukazovaly na nestandardní praktiky v řízení domácích profesionálních soutěží. Neustále omílaná Křetínského taška měla obsahovat informace, jež šéf svazu označil za "zdrcující".
"Jeho pověstná taška neobsahovala skutečně nic. Předal pouze ústní informaci předsedovi fotbalové asociace, kde si postěžoval na to, že v posledním období má pocit, že čím dál tím více dochází k tendenčnímu řízení fotbalu," uvedl dnes Martinec. Dodal, že Křetínský byl kvůli tomu na policii dvakrát podat vysvětlení, nicméně žádnou nahrávku či jiný důkaz nepředložil. "Vždy hovořil jenom o svém podezření, že pravděpodobně něco není v pořádku," podotkl šéf elitního útvaru.