Září 2015

Vnímání rerality

9. září 2015 v 14:05 | LLF
To, že deníky jako MF Dnes a nebo Lidové noviny už dávno nejsou nositeli zpráv, názorů a komentářů, které by se daly označit za investigativní nebo dokonce pravdivé, ví asi každý, kdo je schopen alespoň minimálně vnímat realitu. Je ovšem otázkou, kolik takových lidí u nás v Česku je. Můj otec například, který mimo jiné v roce 1969 dobře odhadl onu realitu a vystoupil po invazi sovětských spřátelených vojsk z KSČ, ji dnes už tak dobře vnímat neumí . Dodnes si myslí, že "Mladá fronta" je štika v mediálním rybníku, že redaktoři jsou neúplatní a ctnostní jak Panny orleánské, píšící vždy jen čistou pravdu, poukazujíc bez bázně a hany na všechny ty nepravosti a problémy doby. A tak si tyto noviny dál pravidelně kupuje aby v nich našel co najít nelze. Je to jeho osobní věc, ale jakoby v téhle epizodě byla skryta celá tragédie dnešní Evropy.
Málokdo chápe realitu. Noviny vlastní miliardáři a politici zároveň. Elity a vůdci národů jako třeba socialista Hollande nebo obezřetná a slabá Merklová dají více na průzkumy veřejného mínění, než na zdravý selský rozum. Oba politici působí jako stařečkové v kavárně, občas něco skutečně "chytrého pronesou" a pak jsou schopni jen neustále dokola opakovat nic neříkající fráze. Také mnohdy nabízí řešení ( Řecko nebo migrace), na úrovni dětí z první třídy nebo z dob tvrdých "padesátých". Co si třeba myslet o tom, kdy Merklová přišla s nápadem zavést v unii co nejtěsnější finanční soudržnost a hospodářskou disciplinu, která silně připomíná sovětský chozrasčot a jeho cíle. Mnozí to zažili, ale věřím, že už si nepamatují co to chozrasčot byl, vzhledem k faktu, že mnoho Čechů má hlavu jen proto, aby do ní lilo pivo.
Chozrasčot bylo socialistické účetnictví ve státních podnicích, které tím podléhaly centrálnímu plánování a státní kontrole všech výdajů, příjmů a poplatků, ale hlavně nemilosrdných odvodů ze zisku do státní pokladny. Chozrasčot byl postupně zaveden, podle sovětského vzoru a to Radou vzájemné hospodářské pomoci (RVHP) ve všech socialistických státech v letech kolem roku 1957.
Vím, tohle si v novinách jako jsou Lidovky nebo Fronta (oba vlastněné Babišem) skutečně nepřečtete. Co si ale lze přečíst je třeba text, doporučující bývalým politikům, dnes ovšem privátním osobám, Paroubkovi a Topolánkovi, aby po vzoru finského premiéra Sipila ubytovali u sebe doma syrské a jiné uprchlíky. Následuje zmínka o českém premiérovi, jež je ale čestný muž a chrání si soukromí, navíc má "jen" malej byt. Ten si pořídil mimochodem z poslaneckých náhrad, ty byly ale malé, takže si víc nestačil nakrást, poněvadž mu na to pak přišli. Takže ten nikoho ubytovávat nemusí. Pak následuje popis nemovitostí , které tyto 2 osoby vlastní. Prý Paroubek má nějakej barák v Chuchli a v Řecku a Topolánek staví něco velkého v Posázaví. Kdyby to nebylo tak ubohé a průjmové sdělení typické spíše pro Aha nebo Blesk, ještě bych se tomu i zasmál. Zajímavé ale je, že autor tohoto cancu - Ondřej Koutník, to samé už nedoporučil svému chlebodárci velikému Andreji. Jako miliardáři by to pro něj určitě nebyl problém a navíc by si udělal možná kladné body u sluníčkových voličů.
Jasně všichni kdo trochu přemýšlíme víme, že tyto akce jsou jen pouťovou atrakcí a vytvářením si kladného PR a vábničkou pro hlupáky voliče. Návrh na skutečné řešení problému migrace evropští politici nejsou schopni předložit. Ale zpátky k myšlence v onom článku. Jestli by někdo skutečně mohl a měl nějaké rodiny na čas ubytovat a to nejen proto aby si "honil triko", je to právě Ándrej Babiš. Vlastní totiž opravdu velký a k tomu uzpůsobený "barák", který byl dokonce postaven také za pomoci dotace 50 miliónů korun z Evropských peněz . Areál farmy Čapího hnízda už dávno není statkem, kterým po dlouhá léta býval. V roce 2011 si to tam totiž vzal do parády miliardář Andrej a výsledkem je luxusní kýč, tvářící se jako ekofarma. Z Babiše se zde stává venkovský sedlák milující zvířátka, bohužel asi víc než ubohé migranty z válkou sužované Sýrie. O tomhle se ale v Lidovkách nebo MF Dnes fakt nedočtete.