Srpen 2016

Ďábelské nejen eurodotace aneb jak je to doopravdy

17. srpna 2016 v 11:10 | LLF
O tom, že nejen evropské dotace pokřivují tržní prostředí pochybuje už dnes málokdo. Dokonce i ten "Pepa ze Škrchleb" tak nějak tuší, že je asi něde něco špatně. Pojďme si v tom tedy trochu udělat jasněji.


Ekonom Pavel Kohout to pospal terefně: "Představte si fabriku, která vyrábí součástky pro automobilový průmysl. Výrobce si vzal vlastní peníze, půjčil si od banky, rozjel výrobu, slušně ho to živí. A pak vedle vyroste továrna, postavená za evropské dotace. Díky podpoře si ale může dovolit nižší ziskovou marži, takže té první fabrice vyššími platy přetáhne zaměstnance a postupně jí sebere podíl na trhu, takže nakonec zkrachuje. Na první pohled je to velký úspěch. Otevřela se továrna, vytvořila pracovní místa. Ale že jiná musela zavřít, o tom už se nemluví."
Nemluvě o tom, že často jsou tyhle dotace získány nějakým podvodem.

A máme tady krajské volby 2016
A to znamená zase jen závody ve slibování. Strany hlásí: my vám zabezpečíme, my vám postavíme. Což neznamená ale nic jiného, než že u české vlády budeme lobbovat, aby nám poslala co nejvíc peněz z Vašich daní. Kromě toho, že tahle rétorika předem favorizuje strany na levo, přinese ekonomice, která není dostatečně produktivní, příliv peněz a také nárůst nákladů. Příklad Řecka. Od roku 1980 klesal podíl HDP vytvářený průmyslem, ale peníze přibývaly hlavně ve státní správě,z dotací EU.A rostly náklady, tedy například i mzdy. Když tomu neodpovídá produktivita, následuje přesun do jiných odvětví. Řecko zavřelo svůj průmysl ještě před tím, než ho stačilo rozvinout. A pracovní síly se přesunuly do služeb, nejen do hotelů a restaurací, ale také do úřadů a pochybných státních podniků. A proč ne že? Vždyť tam šly dotace a bylo peněz dost.

Jak "udělat" ten správný dotační projekt
U nás v ČR jsou stovky firem, nabízející poradenství a zpracování podkladů pro čerpání EU dotací. Makají na tom, aby administrativně vyladily žádosti spojené s projekty a dodali správné papíry, ve správném termínu. Tyto firmy si pak jako provizi účtují podíl na získané dotaci (tzv. "success fee") a tak se kolečko zdánlivě uzavírá .
Už příprava žádosti je často ukázkovým příkladem plýtvání práce lidí, myšlenek, energie a mnohdy stohu papírů. Nejlepší mozky nebo ti, kteří prostě jen "umí dotační tituly, věnují stovky hodin práce vymýšlení projektů, o jejichž NEužitku nikdo nepochybuje už na samém začátku, následně pak také jejich monitoringu a potom psaní kontrolních, dílčích a závěrečných zpráv. Desítky, ne-li stovky projektů jsou navíc stejně zamítnuty, protože chybí nějaké chytrá věta, která nikomu stejně nic neřekne, ale do těchto projektů se prostě píše. Třeba trvalá udržitelnost, ekologičnost, genderová vyváženost a podobné pindy. Veškerý čas a intelektuální úsilí lidí tak přijdou vniveč.
Často politici také hovoří o tom, že se nám tyto dotační peníze vyplatí! Vždyť přece vklad z peněz českých daňových poplatníků dostaneme zpět i s úroky. Ani to ale není zbla pravda. Zase mluví ve stylu "žádný vám nemůže tolik dát, co já vám můžu slíbit"

Česká republika dostane jistou prémii složenou z peněz zahraničních, tedy převážně německých občanů - daňových poplatníků. Co by se asi stalo, kdyby tomu tak nebylo, kdyby tyto peníze zůstali v Německu, tedy co by zahraniční daňoví poplatníci dělali, kdyby tento obolus posílat nemuseli. Část by si asi uspořili, logicky, část by ale investovali do zboží, které skutečně potřebují. Tudíž tyhle peníze by do české ekonomiky přišly stejně, nikoli ovšem formou dotačního daru, jakési žebračenky, ale jako platba za smysluplné české zboží nebo služby. Takže, když se hovoří o tom, jak jsme dobří, že jsme z evropských peněz vyčerpali tolik a tolik… Tenhle způsob nejen že pokřivuje podnikání, ale je vysloveně sprostý a nemorální . Peníze, které patřily nějakým lidem, a někdo jim je sebral, cpe někam, kde se s nimi zachází, jako s něčím, co nemá žádnou cenu.

Eurohujeři si myslí, že evropské dotace "fungují jako zázračný automat, do kterého vhodíme desetikorunu, aby nám vzápětí vypadla dvacetikoruna. Ve skutečnosti se však fondy chovají spíše jako podivný automat na kávu. Když do něj vhodíme desetikorunu, vypadne nám nápoj v hodnotě dvacetikoruny. Drobnou vadou ovšem je, že místo desetikorunové kávy (kterou poptáváme) dostaneme dvacetikorunovou rajčatovou šťávu (která nám přinese výrazně nižší užitek", píše trefně ekonomka Hana Lipovská, z institutu V. Klasue ve svém článku a pokračuje:
"Některé české firmy sice dostanou příjemnou dotační prémii, peníze však nesmí použít na to, co skutečně potřebují, ale pouze na to, co je evropskými fondy podporováno. Příznačná je situace řady českých škol, které sice učí zeměpis podle čtyřicet let starých atlasů, což je pro výuku geografie poměrně podstatný problém. Nové si však zakoupit nemohou, protože v příslušném "sáčku" na ně peníze nejsou. Ty samé školy si ovšem mohou zažádat o dotaci z OP VK na interaktivní tabuli. S ní sice na rozdíl od atlasů neumí pracovat žádný člen pedagogického sboru, nicméně který ředitel by si troufl nechat peníze propadnout, když už takovou možnost škola jednou má".

LLF

Níže logo, které se může určitě dobře hodit na chemicky nebarvené tričko, ušité v některé neasijské zemi (nejlépe doma v ČR), bez podílu dětské práce a firmou, co dostala dotace na šicí stroje. Rád si ho tam nechá vytisknout třeba pracovník nějaké té "hate free gender" neziskovky, zaměstnanec nějaké té poradenské firmy na zpracování žádostí o dotace a nebo třeba patřičně zapálený student nějakého toho humanitárně zaměřeného oboru na VŠ.
No a i takovéto akce - letáček níže - jsou dotačně podporovány. Je tam "ekologie", tak kdo by to nepodpořil že? Kromě toho, že celá tahle akce "Přines pytel odpadků a vyhraj vstupenku na výstavu odpadků", je naprostá bizardnost, se toho určitě chytí školy nebo alespoň mateřské školy a hurá do sbírání.
A odměna? Jupí, zadarmo lístek na něco co jste sami spoluvytvořili. A když budete extra dobří, dostanete permici a můžete se jít na odpadky podívat 5x.