Listopad 2017

Mouční červi

15. listopadu 2017 v 12:11 | LLF a internet
To, že je stav v české justici tristní tak nějak tuší každý. Že jde ale až za hranu ústavnosti a demokracie si přiznat nechceme. My Češi jsme totiž jako mouční červi.

Dozorující žalobce z Vrchního státního zastupitelství v Praze Marek Bodlák zastavil vyšetřování svého kolegy z olomouckého Vrchního státního zastupitelství Petra Šeredy. Parlamentní vyšetřovací komise na něj podala trestní oznámení kvůli podezření z nelegálního úniku informací v citlivé kauze týkající se policejního prezidenta Tomáše Tuhého.
Státní zástupce se však projevil jako kolega a kamarád do deště. Byl opačného názoru. Znamená to tedy, že účelové úniky ze živých spisů do médií, navíc zmanipulované a lživě interpretované, nejsou závažným trestným činem. A taky to znamená, že si úzce propojená skupina vrchních státních zástupců kryje záda.

A to jen potvrzuje velmi tristní stav části vrcholných justičních orgánů, chovajících se jako stát ve státě a nepřipouštějících si nést odpovědnost za zjevná pochybení, či dokonce prokázaná porušení zákona.
Vyšetřováním se totiž prokázalo, že šlo o dezinformační kampaň ve snaze zvýšit společenské napětí a očernit vedení policejního prezidia, prosazující reformu ať už si o ní myslí kdo chce, co chce. Inkriminovaný přepis usnesení GIBS byl navíc účelově upravován. I proto komise podala trestní oznámení nejen na Petra Šeredu, ale i na vyšetřovatele Milana Vaculíka z generální inspekce.

Naštěstí se možná blýská na lepší časy. Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) obvinila bývalého detektiva Jiřího Komárka (nyní sedí, rozuměj pracuje, na finančním ředitelství spolu se Šlachtou, kam ho dostal Bureš) ze zneužití pravomoci úřední osoby. Zpráva z tisku (ale ne pochopitelně z MF Dnes): "Činu se měl bývalý policista dopustit porušením povinnosti mlčenlivosti a povinnosti nestranného jednání tak, jak mu ukládá zákon o policii a zákon o služebním poměru. 15.11. 2017 to oznámil státní zástupce Pavel Prygl. Hrozí mu za to až pět let vězení nebo zákaz činnosti".